Відмінити або відкласти «окружну» медреформу проситимуть Кабмін мери й депутати Вінниччини

Новини Вінниці

Сьогодні, 27 січня, у Вінниці на своє перше засідання зібралась робоча група, утворена за розпорядження першого заступника голови облради Людмили Щербаківської для напрацювання пропозицій щодо формування на Вінниччині госпітальних округів.

Співголовами групи стали директор Департаменту охорони здоров’я ОДА Людмила Грабович та голова профільної комісії обласної ради Ярослав Хребтій. А увійшли до неї окремі депутати обласної ради – переважно – члени комісії з питань охорони здоров’я, голови районних ради та міські й селищні голови з тих районів, де люди найбільше незадоволені поділом області на три госпітальних округи.

Перший заступник голови Вінницької ОДА Андрій Гижко вкотре запевнив учасників робочої групи, що при формуванні госпітальних округів не йде мова про закриття чи скорочення лікарень або відділень.

Рішення про це може приймати тільки власник. А власниками закладів у нас є громади міст чи районів. Йдеться, поки що, про госпітальні округи – як методологічний супровід лікувального процесу, – сказав Андрій Гижко.

Він також розповів, що заступник голови ОДА Ігор Івасюк та директор профільного департаменту Людмила Грабович 27 січня вели перемовини у міністерстві охорони здоров’я, брали участь в нараді за участю віце-прем’єра Геннадія Зубка і досягли домовленості про те, що в середу, 1 лютого, до Вінниці приїде заступник міністра Павло Ковтонюк та відповість на запитання самоврядців.

А таких запитань нині набагато більше, ніж відповідей. Власне, ні члени робочої групи, ні, навіть, посадовці ОДА, наразі чітко не знають, що мається на увазі під поняттям «госпітальний округ», не кажучи вже про критерії віднесення лікарень до того чи іншого рівня. Тим часом, проект меж округів від обласної влади міністерство вимагає до 3 лютого.  

Давайте не будемо чекати цього визначення в документах міністерства і самі запропонуємо свої критерії. Взагалі, реформи мають починатися знизу, – сказав депутат облради Петро Одарченко.

Кожна громада хоче мати в себе центр округу, тому ми й дискутуємо з іншими мерами, – говорить міський голова Немирова Віктор Качур. – Тому кількість округів треба збільшити до 4-5, а то й більше. А госпітальна рада, яка має визначати, де буде центр округу, повинна побувати у кожному закладі кожного району і вивчити їхню матеріальну базу та кадровий потенціал.

На думку ж мера Ладижина Валерія Коломєйцева, важливо не так кількість і межі округів, як те, яким чином будуть фінансуватися лікарні.

Цього року ми спрямовуємо на Ладижинську лікарню 20 мільйонів гривень державної субвенції і 12 мільйонів – міських коштів. Нам кажуть, що 2018-го року субвенції вже не буде. Ми, звичайно, трохи грошей знайдемо, але утримувати повністю лікарню вже не зможемо. Тому пропоную звернутись до Уряду, щоб вони поки призупинили цю реформу, ретельно розробили її проект, обговоримо  його спочатку на місцях, потім має бути прискіпливе обговорення в комітетах парламенту, – зазначив Валерій Коломєйцев.

Підтримав пропозицію звернутись до Уряду з ініціативою відтермінування реформи також міський голова Жмеринки Анатолій Кушнір. А голова Немирівської райради Сергій Укринський виступив з конкретними пропозиціями змін до Постанови Кабміну, відповідно до якої нині формують межі округів. Поки ж документ коригуватимуть, його дію слід призупинити.

У частині термінів, думаю, подавати проекти варто до 1 лютого 2018-го року, передбачити, що до складу госпітального округу має входити одна і більше лікарень 1-го рівня. Якщо округу буде великим і таких лікарень буде кілька – вони конкуруватимуть між собою, це позитивно вплине на якість послуг. Обслуговувати така лікарня має не 120 тисяч мешканців, як пропонується сьогодні, а від 45 до 100 тисяч. Для лікарень 2-го рівня передбачити 100-200 тисяч населення. У нинішній Постанові записано, що центром округу має бути місто з населенням не менше 40 тисяч , але в нашій області це – тільки Вінниця. Пропоную записати, що центром може бути населений пункт, де є лікарня 2 рівня з високим технічним і кадровим потенціалом, – зазначив Сергій Укринський.

Учасники робочої групи також пропонують, щоб Вінницька облрада створила «мобільну групу», яка проведе незалежну оцінку усіх закладів охорони здоров’я для подальшого присвоєння їм того чи іншого рівня.

Нагадаємо, у четвер, 26 січня, директор Департаменту охорони здоров'я ОДА Людмила Грабович повідомила, що Вінниччина відкликала з Кабміну уже другий варант проекту формування в області госпітальних округів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *