У Вінницькій ОДА вбачають «політику» навколо нарізки госпітальних округів

Новини Вінниці

У понеділок, 23 січня, пропозиції щодо формування госпітальних округів на Вінниччині, що надійшли з районів, обговорила робоча група під головуванням очільника ОДА Валерія Коровія. Думки з місць намагалися максимально врахувати, у більшості випадків це вдалося зробити, – повідомив заступник голови-директор Департаменту освіти і науки ОДА Ігор Івасюк.

У результаті сформовано проекти меж трьох госпітальних округів, які умовно назвали Північним, Південно-Західним та Південно-Східним. Але це, поки що, проект тільки територіального поділу. Де буде центр округу, говорити зарано.

Яка лікарня буде мати статус першого типу інтенсивного лікування, другого типу, або ж планового лікування – буде визначатися відповідно до Положення, яке МОЗ ще не розробило. А тому, поки що, немає критеріїв, за якими можна було б визначити, яка лікарня може бути віднесена до того чи іншого типу, – наголошує Ігор Івасюк.

Тому всі суперечки навколо цього питання та акції протесту, що прокотились кількома районами області, Ігор Івасюк вважає політичними спекуляціями.

На сьогодні ми маємо районні лікарні, які надають медичну допомогу вторинного рівня, фінансуються за рахунок медичної субвенції. Ця медична субвенція направлена в місцеві бюджети у повному обсязі. Цих коштів вистачить на утримання цих лікарень протягом всього року. Тобто ніяких дій щодо оптимізації, реорганізації, скорочення не планується, – каже Ігор Івасюк.

Робота над проектом формування госпітальних округів на Вінниччині триватиме й надалі, – запевняють в ОДА. Працювати над ним обіцяють так, щоб медичні послуги стали якіснішими і доступнішими. Саме фактор доступності лікарень викликав чималий резонанс – зачасту мешканцям деяких районів простіше дістатися до обласного центру, ніж до сусіднього району.

Реформування вторинної ланки медицини заплановане на 2018 рік, доти ситуація може змінитися. Не виключають посадовці й того, що саме карта госпітальних округів змусить і дорожні служби, і перевізників працювати у відповідних напрямах. Хоча й у пропонованому варіанті поділу на округи намагалися врахувати логістику.

Наприклад, мешканці Томашпільського району внесли пропозицію, щоб їхній район був у Південно-Східному госпітальному окрузі, тому що там зручніше добиратися – ми врахували цей момент. Так само з Іллінцями – їм теж зручніше дістатися до Вінниці, ніж до Тульчина чи Гайсина, – каже Ігор Івасюк.

Лікарні першого і другого типів – це будуть лікарні інтенсивного лікування. Як правило, людина, яка планово хоче полікуватися, не буде туди добиратися, тому що всі лікарні залишаться. А туди людину будуть доставляти каретою швидкої допомоги. Це – тяжкі політравми, автокатастрофи, інші тяжкі випадки. Тому не треба думати, чи є там сполучення, чи немає – за людину думає водій швидкої і він повинен в певний проміжок часу доставити цю людину, щоб їй надали висококваліфіковану хірургічну або реанімаційну допомогу, – вважає директор Департаменту охорони здоров’я ОДА Людмила Грабович.

Стосовно долі лікарень, то вони – власність районів і тільки там вирішуватимуть, якими будуть і як працюватимуть ці заклади. Крім того, типи лікарень визначатимуть госпітальні ради, сформовані з представників районів, що входять до того чи іншого округу.

На сьогодні Департамент не має повноважень щось скорочувати і когось скорочувати. Тому всі лікарні залишаться. Інше питання – якщо у нас буде страхова медицина – кожен з лікувальних закладів буде виживати відповідно до того, як вони будуть затребувані, скільки страхових полісів понесуть туди наші пацієнти, – заспокоює Людмила Грабович.

Резонанс, викликаний формуванням госпітальних округів на Вінниччині посадовці пояснюють тим, що в окремих областях намагалися «малювати» округи кулуарно, тоді як у Вінницькій цей процес, кажуть, публічний.

І це дуже добре, що є різноманіття думок, бо завжди в дискусії народжується істина, дуже погано, коли цей процес використовують політичні сили у своїх вузьких інтересах. На жаль, в певній мірі це має місце, – зазначив Ігор Івасюк.

Хоча, за словами керівника профільного департаменту Людмили Грабович, за її спостереженнями, тільки у 13-ти областях, поки вдалося дійти згоди щодо меж госпітальних округів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *