Чи будуть вінничани знати, як медики використовують бюджетні кошти?

Новини Вінниці

Вінниччина стала першою областю України, де з 16 грудня минулого року на офіційному сайті Департаменту охорони здоров’я та курортів ОДА кожен може побачити, як використовуються кошти обласного бюджету, додатково виділені на медичну галузь.

Громадські активісти кажуть, що цей крок у сфері протидії корупції  в галузі не може не тішити, але до повного контролю за витрачанням грошей платників податків, ще далеко.

У висвітленій на сайті інформації можна побачити розподіл коштів, які було виділено додатково з обласного бюджету у розрізі кодів економічної класифікації. Так, наприклад, всього додаткових коштів було виділено майже 73 мільйони гривень. Найбільше коштів витрачено на придбання обладнання і предметів додаткового користування – 21,5 мільйона гривень. На закупівлю медикаментів – майже 21 мільйон, на оплату послуг – 11,8, капітальний ремонт інших об’єктів – 8,3 мільйона гривень. На нашу думку, наступним кроком має бути оприлюднення додаткових коштів у сфері закладів охорони здоров’я та установ, – говорить представник Інституту соціального розвитку Олександр Бортник.

Представник Департаменту охорони здоров’я та курортів ОДА Людмила Поліщук каже, що показники використання бюджетних грошей й без того не приховувались.

Кожна цифра доводиться і на сесіях обласної ради, на засіданнях комісій, депутатських слуханнях, засіданнях департаменту. Саме завдяки використанню додаткових коштів нам вдалося закуповувати і медикаменти, і харчування. Обладнання поновлено, особливо багато – для дитячих закладів, ремонти проводили, – каже Людмила Поліщук.

Щоправда, якби забезпечувати електронну звітність по кожному окремому закладу охорони здоров’я, особливо стосовно наявності тих чи інших медикаментів, то для цього, на думку Людмили Поліщук, довелося б вводити в кожній лікарні ще по 1-2 спеціальних посади. До слова, в Одеській та деяких інших областях наразі намагаються формувати базу даних медпрепаратів, аби пацієнти знали, чого дійсно потребує лікарня, а що від них медики вимагають купувати безпідставно. Однак, експеримент поки не вдається. Ідея ця справді корисна, але механізми для її реалізації ще потрібно шукати.

Тим часом стан забезпечення лікарень медикаментами, справді, критичний.

Основна стаття видатків – це зарплата. Більш-менш забезпеченні медикаментами заклади третинного рівня. Та й то, наприклад, на ендокринологію нам потрібно 43-44 мільйони гривень, а держава виділила лише 23 мільйони. Добре, що закупівлю інсуліну вдалось забезпечити завдяки обласному бюджету та районним. Як при такому фінансуванні можна говорити про придбання систем, шприців, чи ще якихось додаткових засобів, – говорить Людмила Поліщук.

Вирішити всі ці проблеми можна тільки загальнонаціональному рівні, – переконаний  начальник управління фінансового, інформаційного та господарського забезпечення Департаменту фінансів Вінницької ОДА Ігор Цехановський.

За його словами, слід удосконалювати програмно-цільовий метод виділення бюджетних коштів. Він, щоправда, діє, але типові цілі та завдання, за якими контролюється використання грошей – далекі від європейських і нагадують, скоріше, довоєнні радянські.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *