Дводенна «Академія НАТО» проходила 8-9 грудня у Вінниці. Цей захід традиційно проводить Донецький національний університет імені Василя Стуса.
Цього разу тема зустрічі експертів та студентів: «Встановлення довіри для України: досвід НАТО у примиренні через інформування та діалог».
У спілкуванні взяли участь представники дипломатичних установ, вітчизняні та закордонні експерти у сфері міжнародних відносин та безпекової політики, студенти та аспіранти з 13-ти провідних вишів країни.
Такі заходи надзвичайно корисні, особливо, в нинішній непростий момент. Важливо, щоб студенти, які вступають в самостійне життя, навчились виробляти власну позицію, мислити критично. Ця Академія навчає таким навичкам, – говорить один з організаторів зустрічі, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Костянтин Кононенко.
Уже вчетверте в «Академії НАТО», яка до цього проводилась в Донецьку, бере участь заступник Посла США в Україні Джордж Кент. У Вінниці він обговорив зі студентами шляхи до встановлення миру на Донбасі, ситуацію щодо імплементації Мінських угод в безпековій та політичній сферах, питання цивільно-військового співробітництва тощо.
«Академія НАТО» – це нормальний діалог між експертами, дипломатами, професорами та студентами щодо системи безпеки в Україні та Європі, – каже Джордж Кент.
Мінський процес у своєму виступі на «Академії» грунтовно проаналізував асоційований науковий співробітник Королівського інституту міжнародних відносин Джеймс Шерр.
Нині для Заходу найголовніше – усвідомити, що Україна – це не тільки олігархи, це – країна дуже грамотних, активних в різних сферах людей. Ця країна розуміє себе, вона не слабка, розуміє свою історію і свій шлях, – вважає Джеймс Шерр.
Слухачі «Академії НАТО» не лише знайомилися з баченням міжнародних процесів експертами, а й пропонували свої варіанти вирішення проблем світової безпеки. Зокрема, відбулось дві «рольових гри» на теми: «Моделювання побудови суспільства та нації» і «Засідання групи видатних діячів».
Іноді в людей, які неглибоко заангажовані процесами великої політики, з’являються унікальні ідеї. Адже з часом у професійних політиків виробляються стереотипи, за рамки яких вийти дуже важко. У молоді таких бар’єрів немає, тому дуже цікаво послухати, як студенти бачать ті чи інші процеси, – зауважив заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Костянтин Кононенко.
А відтак, він не виключає, що пропозиції, почуті від молоді у Вінниці можна буде використати при формуванні завдань української зовнішньої та внутрішньої політики.