У Вінниці презентували законопроект, що дозволить споживачам вільно обирати собі постачальників електроенергії

Новини Вінниці

Сьогодні, 2 грудня, у Вінниці пройшло засідання «круглого столу» за участю експертів у сфері енергетики зі столиці, кількох областей України, керівництва Вінниччини та виконувача обов’язків голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександра Домбровського. Говорили про реформування ринку електроенергії в Україні.

Це – одне із зобов’язань, які наша держава взяла на себе, приєднуючись до Європейського енергетичного співтовариства. Крім того, формування вільного ринку електроенергії з правом споживачів обирати собі постачальників та виробників призведе до конкуренції та поліпшення якості надання відповідних послуг, – вважають експерти.

Учасники «круглого столу», зокрема, обговорили законопроект «Про ринок електричної енергії України». Голова Ради оптового ринку електроенергії в Україні Костянтин Запайщиков каже, що ухвалення цього документа назріло вже давно.

Електроенергія повинна стати товаром не тільки теоретично. У Європі споживачі не бігають за виробниками чи постачальниками, наш споживач має також отримати право укладати договори з тими постачальниками, які запропонують найвигідніші умови. Електроенергія має отримати властивості товару, а її виробники – фінансові ресурси для модернізації генеруючих потужностей, – говорить Костянтин Запайщиков.

Новий законопроект вигідний всім, окрім, хіба що, тих, хто відстоює інтереси монополістів, – переконували вінницьких енергетиків екс-заступник міністра енергетики та вугільної промисловості України Олександр Светелік, радники цього ж міністерства Андрій Перевертаєв та Станіслав Масевич, голова Української асоціації відновлювальної енергетики Олексій Оржель.

Безперечно, виграти від впровадження в дію цього закону мають споживачі. Хоча б через те, що ціноутворення на електроенергію стане ринковим, а відтак, зрозумілим і прозорим, вартість кіловат-годин для бізнесу та населення може зменшитись. Щоправда, нині важко спрогнозувати, наскільки. Але розрахунки, проведені за сьогоднішніми цінами, показують, що люди можуть економити на кіловаті приблизно 15-20%,- важає Олександр Домбровський.

 

Ринок електроенергії – один з найскладніших, на ньому в рік обертається до 160 мільярдів гривень. Ми розуміємо, є певні, звички, зрештою, схеми, які ми хочемо зламати на користь споживача. Стати монополістом і отримати право вибору має той, хто купує електроенергію. Тому й дискусії в парламенті дуже складні, але ми маємо рухатись вперед. Адже Україна – єдина країна на пострадянському просторі, яка досі має менший ВВП, ніж 1990-го року – близько 60% тодішнього показника. А модернізувати країну без модернізації енергетичного ринку неможливо, – каже Олександр Домбровський.

Голосувати законопроект в цілому парламент має цього місяця. Голова Вінницької ОДА Валерій Коровій впевнений, депутати його підтримають попри потужне парламентське лобі монополістів.

Ніхто не захоче відкрито виступити і сказати, що він підтримує монополістів. Тим більше, усі розуміють, що вільний ринок електроенергії – це об’єктивна необхідність. Ми сьогодні вже бачимо перші позитивні результати впровадження ринку природного газу – промислові споживачі уже можуть вибирати із сотень постачальників. На жаль, поки що, це недоступно для побутових споживачів, але ми до цього так чи інакше, прийдемо. Як і до вільного ринку теплової енергії, – зазначив Валерій Коровій.  

Якщо парламент ухвалить законопроект, а Президент його підпише, то промислові споживачі зможуть собі обирати постачальників електроенергії з 1 січня 2019-го року, до того триватиме підготовчий період, впродовж якого потрібно прийняти ще 56 підзаконних актів для ефективного впровадження ринку електроенергії. Далі розпочнеться так званий «перехідний період» – до 1 липня 2020-го року. Аж тоді вільний ринок електроенергії запрацює для побутових споживачів.

Тим часом учасники "круглого столу" у Вінниці погодились, що законопроект щодо ринку електроенергії, дійсно, потрібно ухвалювати. І чим раніше – тим краще. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *