Свій перший виїзд пересувний цифровий мамограф “Квітка”, який було передано Вінницькому обласному онкологічному диспансеру 27 вересня, здійснив 3 листопада в село Шпиків Тульчинского району.
Завідувач Шпиківською амбулаторією ЗПСМ Наталя Філатович розповіла що її дільниця обслуговує 5500 тисяч населення.
В житті селища приїзд мамографа — дуже знаменна подія, адже на обліку знаходиться 84 жінки з мастопатіями. Але, на жаль, сільські жінки не завжди мають змогу приїхати в обласний центр на обстеження. Акція дуже потрібна, вважаю що якби мамограф приїжджав хоча б два рази на рік, набагато більше жінок мало би змогу обстежитися і вчасно виявити патологію молочних залоз, – говорить Наталя Філатович.
За словами завідувача рентгенологічним відділенням обласного онкодиспансеру Юрія Мазура, пересувний мамограф дуже потужний, один із найкращих в Україні.
За розподільною здатністю він вищий, ніж аналогові мамографи, функція передачі даних DICOM дозволяє одразу передавати знімок в будь-який лікувальний заклад України. Апарат дозволяє виявляти утворення від трьох до п'яти мм, що притаманне саме першій стадії хвороби. Пацієнтки, у яких виявлено хворобу на ранній стадії, мають високий шанс на одужання. Наше основне завдання — виявити патологію на доклінічному рівні, відстежувати фонові і передракові захворювання, – зазначив Юрій Мазур.
Загалом, у Тульчинському районі проживає понад 12,5 тисяч жінок, старших 40 років. З дванадцяти тисяч жінок, що стоять на диспансерному обліку у ВОКОД з фоновою і передраковою патологією, 778 – саме з цього району. За дев'ять місяців цього року лише 32 з них пройшли мамографічне обстеження. За дев'ять місяців 2016 року в Тульчинському районі було діагностовано рак молочної залози у двадцяти жінок, з них лише у чотирьох хвороба була у першій стадії, що свідчить про відсутність своєчасної діагностики. Адже, у Вінницький області рак молочної залози першої-другої стадії діагностується у 95 відсотках випадків, з яких хвороба у першій стадії реєструється у 33-35 відсотках.
Сподіваюся, що робота пересувного мамографа наблизить якісну діагностику до найвіддаленіших куточків нашої області. Вкотре наголошую — рак не є вирок, виявлена на ранніх стадіях хвороба є цілком виліковною і закликаю жінок дбати про власне здоров'я, не забувати самообстежуватися, а після 40 років раз на рік проходити мамографію. Квітка Цісик стала на сторожі здоров'я жінок Вінницької області, цей мамограф “Квітка” — найкраща данина пам'яті про співачки, – говорить головний лікар обласного онкодиспансеру Володимир Шамрай.
Нагадаємо, отримання ВОКОД пересувного мамографа стало завершальним етапом благодійного американо-українського проекту “Незабутня Квітка”, який розпочав на Вінниччині його засновник Алекс Гутмахер рівно рік тому. Розуміючи соціальну важливість цієї проблеми, обласна влада одразу долучилась до участі в благодійному проекті, завдяки чому для його успішної реалізації було залучено 3 млн 950 тис грн.
За матеріалами: Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА