21 жовтня представники підприємств теплокомуненерго та компаній, що інвестують у виробництво тепла, з усіх регіонів України взяли участь у семінарі «Практичний досвід виробництва теплової енергії з альтернативних джерел», що пройшов у Вінниці.
Розпочалось спілкування з практичної частини: гостям показали вінницьку твердопаливну котельню по вулиці Баженова, встановлену за підтримки швейцарських партнерів. Її загальна потужність 5,2 МВт, нині котельня забезпечує теплом, виробленим з деревини, 48 житлових багатоповерхівок, два садочки і школу в мікрорайоні Тяжилів та по вулиці Максима Шимка (колишня К.Маркса).
При цьому, тут зовсім не використовується газ, а відтак, як зауважив один з організаторів семінару, голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук, жодна копійка не викидається в газову трубу – усі кошти залишаються на місці.
Зараз є багато популістськи налаштованих політиків, які сьогодні їздять Україною і розповідають, що «все пропало». Ні, не все пропало. Все тільки починається! – каже Сергій Савчук.
На семінарі, що пройшов в облдержадміністрації після огляду котельні, окрім технологічних питань, обговорювали й нові законодавчі ініціативи у сфері енергетики та комунальних послуг. Зокрема, вкрай важливим і довгоочікуваним назвав Сергій Савчук законопроект про внесення змін до Закону України «Про теплопостачання», який має стимулювати виробництво теплової енергії з альтернативних джерел. 22 вересня парламент ухвалив документ у першому читанні.
Прикметно, що саме народний депутат від Вінниччини, виконувач обов’язків голови Комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики і ядерної безпеки Олександр Домбровський є одним з авторів цього законопроекту і робить все можливе для його ухвалення в цілому, – говорить Сергій Савчук.
Інвестори отримають гарантії повернення своїх коштів, якщо вироблятимуть тепло з інших видів палива, а це – запорука нашої енергетичної незалежності, закликаю депутатів підтримати проект у другому читанні і в цілому.
Особливих проблем з ухваленням Закону бути не повинно. – запевнив нардеп Сергій Мельничук. Щоправда, за його словами, в процесі підготовки до другого читання може дещо зазнати змін мінімальна «планка» у 90% – саме такий тариф відносно «газового» пропонують встановити автори законопроекту на тепло, вироблене з альтернативних джерел. Втім, формування остаточної ціни пропонується передати на місця.
Власне, норма про те, що альтернативне тепло має коштувати не менше 90% від «газового», для того і вноситься, щоб дати змогу інвесторам зайти на тепловий ринок, – переконує голова Держенергоефективності.
Їх банкіри запитують: як будете повертати кредит, за якою ціною продаватимете тепло? Тому ми й заклали цю норму: якщо виробник буде виробляти тепло з інших видів палива, він гарантовано отримає тариф не нижче 90% від «газового», при цьому встановлення тарифу максимально буде спрощеним – виробникам не потрібно буде оббивати київські пороги. Але в деяких фракціях кажуть, що це дуже великий поріг, говорять про 30 – 40%, мовляв, все – своє і безкоштовне. Як це безкоштовне? Хіба обладнання імпортне, чи, навіть, вітчизняне безкоштовне? Чи інженерам, які будуть встановлювати і обслуговувати котельні, не потрібно зарплату платити? – аргументує Сергій Савчук.
Втім, на його думку, депутатів вдасться переконати. Як і з законопроектом «Про комерційний облік комунальних послуг», також ухваленим нещодавно в першому читанні завдяки послідовній позиції профільного парламентського Комітету та його нинішнього очільника і співавтора документа Олександра Домбровського.
Цей проект Закону народився в муках, його дуже важко було узгодити з усіма, важко було вмовити сесійну залу підтримати, тим не менш, ми назбирали 238 голосів. Вважаю, що це доленосний законопроект, і закликаю депутатів прийняти його в цілому. Тоді люди будуть знати, скільки вони платять за тепло, за воду. Ми зобов’яжемо теплокомуненерго, водоканали вже до 1 листопада 2018 року в кожному будинку забезпечити облік фактично наданих послуг. Якщо лічильники будуть встановлені, інвестор, який вкладатиме кошти у виробництво теплової енергії, буде точно знати, скільки приблизно він буде продавати тепла, яку потужність йому потрібно конструювати, – зазначив Сергій Савчук.
Ринок тепла і облік комунальних послуг, насправді, потрібні речі, це добре відчувають на місцях, – каже голова Вінницької ОДА Валерій Коровій. Більше того, виробництво і транспортування теплової енергії не завадило б розділити, створивши таким чином конкурентне середовище у цій сфері.
Ми, наприклад, зараз ведемо перемовини з однією з німецьких компаній, яка хоче виробляти у великих обсягах тепло за рахунок використання біогазових установок і вкачувати його в систему. Якщо підемо цим шляхом, зможемо залучати приватні інвестиції для виробництва тепла з відновлювальних джерел. Вони будуть напряму укладати угоди зі споживачами тепла, на вході-виході будуть стояти лічильники, а, наприклад, міськтеплокомуненерго, як організація, яка має систему постачання, буде транспортувати енергію, – говорить Валерій Коровій.
За його словами, не обійтись і без ринку самих альтернативних джерел енергії: дров трісок, соломи та інших. Адже, наприклад, торгівля дровами нині, фактично, монополізована, що вкрай негативно відбивається на мотивації виробників тепла.
Тим не менш, за 2 роки споживання газу на Вінниччині скоротилося на 33%, внаслідок чого вдалося заощадити 2,5 мільярди гривень. Зокрема, на 54% скоротила газоспоживання промисловість, на 44% – бюджетні заклади. Останні мають 339 котелень, що працюють на альтернативних видах палива. Газові там вмикають лише при лютих морозах. Найменші ж темпи скорочення споживання газу, за словами Валерія Коровія, у системі теплопостачальних підприємств, що вкотре доводить: законодавчі зміни в цій царині назріли вже дуже давно.