У Декларації парламенти привертають увагу, що пакт Ріббентропа-Молотова від 23 серпня 1939 року призвів до вибуху 1 вересня Другої світової війни
Верховна Рада України ухвалила Декларацію Пам'яті і Солідарності щодо подій історії Другої світової війни. Відповідне рішення у Верховній Раді України підтримали 243 нардепи.
За словами Голови Верховної Ради Андрія Парубія, аналогічну Декларацію сьогодні ухвалить Сейм Республіки Польща.
"Ми, представники Сейму Республіки Польща та Верховної Ради України, спільно й одночасно приймаємо цю Декларацію Пам'яті і Солідарності, аби віддати шану мільйонам жертв, яких зазнали наші народи під час Другої світової війни, та засудити зовнішніх агресорів, що намагались знищити нашу незалежність", – йдеться у Декларації.
За інформацією видання, у Декларації парламенти привертають увагу, що пакт Ріббентропа-Молотова від 23 серпня 1939 року, укладений між двома тоталітарними режимами – комуністичним Радянським Союзом і нацистською Німеччиною, призвів до вибуху 1 вересня Другої світової війни, спричиненої агресією Німеччини, до якої 17 вересня долучився Радянський Союз.
Парламенти наголошують, що наслідком тих подій була окупація Польщі Німеччиною і Радянським Союзом, a в 1940 році – радянська окупація Литви, Латвії i Естонії. Наслідком цього стали масові репресії проти наших народів. Ті події призвели також до ухвалення у Ялті в 1945 році рішень, які розпочали новий етап поневолення всієї Східної і Центральної Європи, що тривав півстоліття.
"Ми пам'ятаємо, що кволість міжнародної реакції на ескалацію перед Другою світовою війною тоталітарних і шовіністичних ідеологій, відсутність належної реакції на порушення з боку агресорів міжнародного права, а також політика поступок заохотили комуністичний і нацистський режими до агресії, а в результаті – до розподілу Європи", – зазначається у документі.
В ньому також наголошується, що необхідна активізація неупереджених історичних досліджень та необхідність стримування сил, які ведуть до суперечок в наших державах.
"Звертаємо увагу на те, що здійснення Російською Федерацією агресивної зовнішньої політики, окупація Криму, підтримка і здійснення збройної інтервенції на сході України, порушення основних норм міжнародного права та договорів, підписаних з Україною, невиконання Кремлем домовленостей та ведення гібридної інформаційної війни становлять загрозу для миру і безпеки всієї Європи" – йдеться у тексті спільної Декларації.
Документом висловлюється солідарність з усім Українським народом, в тому числі з кримськими татарами, у період цього великого випробування. "Підкреслюємо нашу заангажованість у заходах на користь мирного розв'язання конфлікту на сході України та повернення її територіальної цілісності. Наголошуємо на необхідності згуртованості дій в рамках Організації Північноатлантичного Договору проти нових загроз і висловлюємо підтримку поглибленню співробітництва Альянсу з Україною та її стратегічній меті набути членства в НАТО", – написано у Декларації.
Парламенти України та Польщі, згідно із документом, закликають усіх європейських партнерів показати єдність і міжнародну солідарність та захищати об'єднану Європу від зовнішньої агресії.
"Закликаємо народи всієї Європи пам'ятати про причини і наслідки II світової війни, а також докласти спільних зусиль з метою захисту безпеки і свободи", – наголошується в Декларації.