У середу, 19 жовтня, у Вінницькій ОДА пройшла нарада із заступниками голів райдержадміністрацій та головами об’єднаних територіальних громад, у яких вже відбулись або ж тільки призначені перші вибори.
Йшлося про позитивний досвід та поточні проблеми діяльності перших об’єднаних громад, обговорювались також оргнізаційні нюанси виборчої кампанії.
Нагадаємо, у Калинівській та Студенянській Піщанського району об’єднаних громадах вибори відбулись майже рік тому – 25 жовтня. А 28 серпня вперше голів і депутатів об’єднаних громад обирали в Іллінцях та Вапнярці Томашпільського району. На 11 грудня призначено перші вибори в семи об’єднаних громадах Вінниччини, 18 грудня голосування пройде ще в десяти громадах. Планується, що загалом у грудні об’єднається 48 сільських рад.
Перший заступник голови ОДА Андрій Гижко закликав сільських голів та районних посадовців відповідально підійти у цей перехідний період, зокрема, до бюджетного адміністрування, аби забезпечити належне фінансування закладів освіти і медицини.
Освітня та медична субвенція вам надійдуть уже з 1 січня, але органів, що розпоряджатимуться коштами ще не буде створено, тому рекомендую одразу ж хоча б на півроку ці кошти передати в розпорядження районів, аби не було збоїв у фінансуванні, – порадив сільським головам Андрій Гижко.
Проте, на думку Андрія Гижка, не всі із 17 громад, де в грудні пройдуть вибори, будуть спроможними, адже їх межі не відповідають затвердженому облрадою перспективному плану. Тому документ планують змінити. Щоправда, тимчасово – аби дати змогу об’єднатися цим громадам на законних підставах.
Ми підтримаємо ініціативу людей, дамо їм можливість об’єднатися, отримати ті преференції, які передбачені законодавством: додаткові надходження з податку на доходи фізичних осіб, додаткові субвенції на інфраструктуру, на медицину, освіту. Вони отримають ці кошти однозначно вже з 1 січня 2017 року. Але має бути наступний крок – ці громади мають бути самодостатніми, – каже Андрій Гижко.
Для цього обласні посадовці радять головам громад вести й надалі перемовини з тими, хто поки відмовився об’єднуватись. Нині готуються зміни до законодавства, що передбачають спрощену процедуру приєднання таких громад до вже об’єднаної. Для цього достатньо буде обговорення та громадських слухань у селі. Ще одна проблема – об’єднання громад з різних районів.
У нас є громада Росоша на межі Липовецького, Оратівського і Погребищенського районів, є бажання громад у Гайсинському і Теплицькому районах, є бажання об’єднатись Луці-Мелешківській з громадами Тиврівського району, Демидівка Жмеринського району хоче об’єднатися з Гніваню – вони пов’язані між собою історично. У Кабміні позитивно налаштовані на те, щоб такі громади підтримати, але ЦВК, поки що, не дає їм можливості об’єднатись, – розповів Андрій Гижко.
Тим часом у парламенті у першому читанні вже проголосовані зміни, які спочатку дозволять провести вибори в таких громадах, а потім уже йтиметься про зміну меж районів.
На вибори у грудні Вінниччина з держбюджету отримала 364 тисячі гривень на друк бюлетенів і зарплату членам виборчих комісій.
Готуються до голосування, зокрема, в Оратівській громаді. Серед сіл, що приєднуються до райцентру – Рожична. За словами сільського голови Надії Брагінської, люди, насамперед, переживають, щоб не довелось за кожною довідкою їздити до Оратова.
Хочеться, щоб з тими питаннями, які зараз вирішуються у сільській раді: приписка, виписка, реєстрація актів цивільного стану не довелось їздити у центр об’єднаної громади – Оратів. Щоб усі ці послуги люди могли отримати на місці. Найголовніше, чого очікуємо – матеріальне забезпечення інфраструктури села, щоб залишались в селі заклади освіти, медицини, – каже Надія Брагінська.
Думки про те, що Оратів залишатиме кошти собі теж були, але, за словами Надії Брагінської, з райцентром селяни уклали меморандум про справедливий розподіл асигнувань: кошти що надходять до спільного бюджету з території Рожичної, будуть повертатися селу. Стосовно ж надання адмінпослуг, то, за словами координатора Офісу реформ регіонального розвитку Олега Левченка, у громадах, що вже об’єдналися, напрацьовано позитивний приклад наближення сервісу до людей: наприклад, кожному селу дозволено мати гербову печатку із назвою села і об’єднаної громади, що має майже таку ж юридичну силу, як і печатка об’єднаної громади.
До речі, за словами заступника директора Департаменту фінансів Вінницької ОДА Олександра Горби, аналіз бюджетних показників за 9 місяців цього року показує, що темпи приросту надходжень в об’єднаних громадах – одні з найвищих поряд з надходженнями до бюджетів міст обласного значення.