4-го жовтня аграрії планують вийти на загальнонаціональний страйк на знак протесту проти податкової політики уряду. Про це у Вінниці повідомив голова Аграрної партії України Віталій Скоцик. За його словами, це вже буде восьма акція протесту сільгоспвиробників за неповних 1,5 роки. Певні результати ці страйки приносили, але проект держбюджету на наступний рік не залишає аграріям вибору.
– Два роки тому перед прийняттям бюджету-2015 ми в один голос говорили, що змінювати систему оподаткування для аграрного виробництва в ситуації, коли економіка країни падає, жодним чином не можна. На жаль, нас не послухали, і у 2015 році було відмінено фіксований сільськогосподарський податок, аграріїв перевели у четверту групу спрощеної системи оподаткування. При цьому за останніх неповних два роки навантаження на гектар обробітку грунту виросло в 41 раз! – говорить Віталій Скоцик.
Але, каже голова АПУ, сільгоспвиробники не надто нарікали, адже ці гроші надходили до місцевих бюджетів і слугували людям, які проживають у селах та селищах. Тепер же урядовці хочуть всіх аграріїв перевести на загальну систему оподаткування.
Тобто те гарантоване джерело надходжень до місцевого бюжету від землі, яка є на території тієї чи іншої сільської ради, зникне і залишиться тільки ефемерна надія на те, що всі люди будуть працювати і платити податок на прибуток.
Незадоволені аграрії також відміною спеціального режиму ПДВ для сільгоспвиробників. З переходом на загальне адміністрування цього податку, як пропронують урядовці, селяни фактично втратять обігові кошти, – вважає Віталій Скоцик.
Ми попереджали ще два роки тому, що, навіть ті проміжні зміни, які відбулися, призведуть до падіння виробництва, і вперше за 18 років аграрне виробництво впало на 4,7%, цього року прогноз – такий же. Національна валюта девальвувала, закриваються малі і середні підприємства, люди не знаходять роботу – більше 4 мільйонів українців працездатного віку виїхали за два роки за кордон. Те, що сьогодні пропонується Кабміном, призведе до ще гірших наслідків. Ми підходили дуже конструктивно до діалогу з урядовцями і парламентарями, але при підготовці бюджету до нас абсолютно не дослухались, – каже Віталій Скоцик.
Лідер АПУ переконує, проблеми аграріїв – це проблеми всіх українців, адже 41% економіки країни складає аграрна галузь, це – основний наповнювач бюджету. Саме через зміну системи оподаткування аграріїв ціни на продукти харчування постійно зростають. Подвійне зростання тарифів та здорожчання харчів призвело до того, що понад 80% українців уже опинились за межею бідності.
Ми розраховуємо, що до нас дослухаються і, зрештою, відкоригують бюджет. Ми не говоримо про пільгову систему оподаткування, адже та система, яка була винайдена 1998-го року, вона не пільгова, а унікальна. Це – гарантоване надходження до місцевого бюджету, до того ж, фіксований податок стимулює до нарощування обсягів виробництва. Уряд заклав у проекті бюджету 2,9 мільярда гривень прямої підтримки, але аграрна спільнота говорить: нам не треба 2,9 мільярда гривень, вони значно більше потрібні медицині, освіті, армії. Селяни зароблять собі, але зароблять при нормальній системі оподаткування.
Протестувати аграрії планують у всіх регіонах України. За словами Віталія Скоцика, вони вийдуть на площі у містах, а до автошляхів пізвезуть свою техніку.
У нас три головні вимоги: повернути систему оподаткування, яка діяла до 1 січня 2015 року у розрізі фіксованого сільськогосподарського податку і спеціального режиму ПДВ, як єдину ефективну, яка дає можливість зупинити падіння економіки, закриття підприємств і зменшення робочих місць; до кінця цього року прийняти законопроект 3851-1, який ці норми повертає, але на залишок року поточного. Цей проект розроблений всією аграрною спільнотою, успішно пройшов на аграрному комітеті ВР, отримав підтримку податкового комітету парламенту, але до цього часу так і не виносився до зали. І вимога третя: ні в якому разі не знімати мораторій з продажу земель сільгосппризначення з 1 січня 2017 року.
Стосовно ринку землі, то, на думку Віталія Скоцика, Україна до нього досі не готова через те, що закони, які зробили б обіг земель сільгосппризначення цивілізованим, наразі так і не схвалені.
До слова, у Вінниці Віталій Скоцик взяв участь в обласній звітно-виборній партійній конференції, на якій новим керівником обласної організації Аграрної партії України делегати обрали члена політради Сергія Гуцола.