Вінничани, які пересуваються на візках, взялися за реалізацію проекту «Шалені мандрівники» і почали активно подорожувати туристичними маршрутами області та відвідуванням культурно-історичні пам’ятки. За результатами подорожей вони прагнуть створити доступні туристичні маршрути для людей з інвалідністю.
«Дехто вважає, що люди з особливими потребами живуть спрощеним життям: вони майже постійно перебувають вдома, дивляться телевізор, читають книги і зрідка з’являються на вулицях, аби не привертати надмірної уваги. Але це зовсім не так. Ми в змозі реалізувати потребу в культурному, фізичному, пізнавальному та духовному розвитку, – каже керівник проекту «Шалені мандрівники» Людмила Нецкіна. – Влітку за підтримки влади ми розпочали реалізацію проекту, який має на меті забезпечити потребу людей з інвалідністю в пізнавальному, культурному та духовному розвитку. Усі члени клубу «Шаленого мандрівника» подорожують історико-культурними місцями Поділля, відвідують музеї та палаци, але не просто так, а з користю. Під час екскурсій «шалені мандрівники» проводять аудити доступності заправних станцій, кафе, магазинів, туалетів, щоб виявити непристосовані об’єкти і вказати на недоліки адміністраторам та власникам закладів».
Аудитор з доступності Сюзанна Жуковська розповідає, що «шалені мандрівники» залишили чимало дописів у «Книгах скарг і пропозицій». Також було роздано кілька десятків брошур, в яких зібрана вся інформація про стандарти доступності.
«Нещодавно я повернулася з Європи. Не дивуйтеся, далекі подорожі не перешкода для людей, які пересуваються на візку. Це більше психологічний бар’єр, який треба подолати, – з посмішкою каже Сюзанна. – На жаль, за час роботи нашого клубу, ми ще не зустрічали на своєму шляху заклад, який би був «повністю доступний» для людини з обмеженими фізичними можливостями, тобто такий, що відповідає усім державним вимогам щодо облаштування приміщення для комфортного перебування у ньому людини з інвалідністю. Тому дописи у «Книгах скарг та пропозицій» не рідкість. Але ми не просто скаржимося, ми радимо і прагнемо допомогти стати доступними – тому даруємо адміністрації спеціальний посібник, у якому зібрані потрібні матеріали для того, щоб покращити рівень доступності закладу».
«Шалені мандрівники» вже побували у історико-культурному заповіднику «Буша», відвідали костел Св. Флоріана та Свято-Миколаївський чоловічий монастир у місті Шаргород, костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у селі Мурафа, а також костел Св. Йосипа у місті Гнівань. Та на досягнутому вони не зупинятимуться. Вже міркують над тим, як створити платформу для налагодження співпраці та сприяння популяризації доступного туризму, як однієї з послуг туристичних агенцій.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця