У Вінниці планують відкрити технологічний парк за досвідом польського міста Кельце. Про це, перебуваючи з робочою поїздкою у Польщі, делегація Вінниччини на чолі з головою ОДА Валерієм Коровієм говорила з Президентом міста Кельце Войчехом Любавським та директором Департаменту управління фондами ЄС мерії Кельце Мячеславом Пастушком.
За словами директора Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку ОДА Володимира Мережка, відкриття технологічного парку у Вінниці дозволить активізувати бізнес та забезпечити зростання інвестицій у розвиток регіону.
До речі, ідея відкриття у Вінниці технопарку – не нова, ще 2007-го року її озвучив і почав втілювати в життя тодішній губернатор, а нині народний депутат Олександр Домбровський. І мала б Вінниччина ще тоді чи не перший в Україні науково-технологічний парк, якби не ситуація, яку парламентарій називає «майже детективною»:
Коли я був губернатором, ми планували створення на Вінниччині науково-технологічного парку, щоб підвищити інвестиційну привабливість краю, розвивати інноваційне виробництво та створювати робочі місця. Амбітні плани почали втілюватися на випередження у 2007 році, коли закон про науково-технологічні парки ще не було прийнято, але час не чекав. Точкою відліку нового проекту став «Граніт науки» – камінь, встановлений на місці, де мав бути зведений науково-технологічний парк – на території Бохоницької сільради (нині уже в межах м. Вінниці). Втілити задуми в життя тоді не судилося – на заваді стала світова економічна криза, яка не обійшла й Україну. Зміна влади у 2010 році теж не сприяла розвиткові інноваційних технологій – «покращення» від режиму Януковича не передбачало нічого доброго для Вінниччини. Але заділ на майбутнє уже був – у вигляді виділеної землі для реалізації проекту.
Що сталося з виділеною землею? Що там нині?
Землю, яка планувалась для будівництва науково-технологічного парку передали у приватну власність для ведення особистого селянського господарства. Щоб з’ясувати, хто і коли передав ці землі, я подав депутатський запит. Із відповідей картина стала зрозумілою. Із вересня 2011р. по грудень 2012 р. Вінницькою РДА (яку очолювали тоді Павло Векліч та Володимир Анікеєнко) було видано розпорядження про передачу у власність приватним особам земельних ділянок. Замість науково-технологічного парку 11 осіб отримали половину квадратного кілометру землі, в середньому по 4,5 га – на душу! Втім, схоже, що ці ласі ділянки отримали не садівники «Здоров’я» та «Здоров’я – 2», а інші особи – наближені до тодішніх можновладців. Проекти відведення ділянок розроблялися на підставі розпоряджень Вінницької РДА, виданих 23 січня, 14 та 17 лютого, 20 березня 2014 року – фактично, у розпал подій на столичному Майдані. Поки там лилася кров патріотів, на місцях, певно, відчуваючи невідворотну втрату влади, ділили землю, аби закріпити її на майбутнє.
Втім, запевняє Олександр Домбровський, у цій історії зарано ставити крапку – непрозорий механізм приватизації «золотих» гектарів тепер вже міської території, за словами нардепа, обов’язково стане предметом ретельного розслідування.