Сьогодні, 15 вересня, Прем’єр-міністр Володимир Гройсман привіз до Вінниці делегацію Євросоюзу на чолі з комісаром з питань розширення та політики сусідства Йоганнесом Ганом, урядовців та керівників усіх областей України, аби показати, як може працювати місцеве самоврядування в умовах правильно реалізованої політики децентралізації. Власне, для підтримки процесу передачі повноважень і ресурсів на місця, саме у Вінниці вирішили дати офіційний старт проекту з підтримки децентралізації «U-LEAD з Європою: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку».
Але перед підписанням відповідного меморандуму, гості відвідали Центр надання адміністративних послуг «Прозорий офіс» у міській раді. Там єврокомісара вразила система електронного управління муніципалітету, Йоганнес Ган назвав її унікальною не тільки для України.
Можна говорити про те, що ви маєте одне з найпросунутіших рішень у сфері електронного врядування. Я думаю, що навіть нам є чому у вас повчитися, – зазначив єврокомісар.
Хоча за час впровадження реформи децентралізації урядовці неодноразово наполягали на створенні таких «прозорих офісів» по всій країні, тепер цей процес полегшиться з фінансової точки зору: програма, яку запустили у Вінниці передбачає фінансову підтримку створення й оснащення понад 600 Центрів надання адмінпослуг у всіх регіонах, навчання їх працівників, місцевих посадовців тощо. Загальна вартість проекту, розрахованого на 4 роки, – 102 мільйони євро. Головна його мета, за словами єврокомісара Йоганнеса Гана, створення прозорої і підзвітної багаторівневої системи управління, що буде реагувати на потреби людей.
Якщо проект покаже свою результативність, не виключено в наступних роках збільшення його фінансування, – сподівається Прем’єр-міністр Володимир Гройсман.
Вважаю, що цей проект зробить свій внесок в ефективність місцевої влади. Сьогодні ми запровадили і фінансову децентралізацію, і передали повноваження на місця, тепер треба, щоб цим скористались дуже ефективно. Мова йде і про контроль мешканцями громад за використанням коштів, які додатково надходять до місцевих бюджетів – зазначив Володимир Гройсман.
Глава Уряду нагадав, що будучи Вінницьким міським головою, ще з 2006-го року зустрічався з усіма президентами, прем’єрами і головами парламенту, постійно наголошуючи на необхідності передачі фінансів і повноважень на місця, але розуміння, а головне підтримки тоді годі було чекати. Тепер у влади є бажання і можливості проводити ці реформи. Тим паче, що вони мають доволі відчутні результати.
Місцеві бюджети зросли у два-п’ять, а то й у сім разів. Я знаю об’єднану громаду, де за власні кошти зуміли побудувати дитячий садок. Навіть при радянській владі такого не було – тоді колгоспи допомагали. Допоки я працюватиму у центральній владі, я не дам нікому знищити те, що ми напрацювали у напрямі децентралізації, – запевнив Володимир Гройсман.
Дещо менше оптимізму в керівників регіонів, хоча вони й обома руками – за децентралізацію. Ще багато чого слід зробити на законодавчому рівні, – вважає, наприклад, голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль.
По великому рахунку, нам на місця передали тільки право штампи ставити в паспортах і ЦНАПи відкривати. А, наприклад, ліси, з якими на Закарпатті великі проблеми, під контролем Києва – ми не можемо там наводити лад,так само, як і автошляхи, – каже Геннадій Москаль.
Втім, в Уряді обіцяють, що попереду роботи більше, ніж наразі виконано і український варіант децентралізації обов’язково набуде усіх ознак такого ж процесу, що свого часу пройшов у об’єднаній Європі.