Цьогорічний Міжнародний джазовий фестиваль, «Vinnytsia jazzfest – 2016», що пройде у Вінниці 23-25 вересня, обіцяють зробити особливим: по-перше, тому що він – ювілейний – 20-й; по-дурге, з цієї нагоди на сцені концертної зали регіональної дирекції НТКУ «Вінтера» збереться вишукана палітра виконавців.
«Батьки-засновники», «етноджаз-співанки» та зірка, через яку перенесли фестиваль
До Вінниці їдуть музиканти з восьми країн: Люксембургу, Литви, Австрії, Німеччини, Швейцарії, Італії, США та Грузії. Виступлять, звісно, і українські джазмени. Саме вони й відкриють фестиваль у п’ятницю, 23 вересня, – на сцені покажуть проект «Вінницьке джазове перехрестя»: о 18-й годині розпочне виступ Львівський академічний симфонічний оркестр, а диригуватиме заслужена артистка України і продюсер «Vinnytsia jazzfest» Ірина Френкель. Каже в такій іпостасі її вже звикли бачити за кордоном, в Україні ж пані Ірина дебютує як диригент. Вона, до речі, нині – радник міністра культури України, можливо, тому цьогоріч мінкульт вперше звернув увагу на фестиваль і підтримав проект «Вінницьке джазове перехрестя».
Цього ж вечора, о 21-й годині, відвідувачам презентують проект «Співанки»: українські автентичні пісні у джазовій обробці виконає Іванка Червінська зі Львова.
Чекає на глядачів фестивалю у перший його день і зустріч з «батьками-засновниками» «Vinnytsia jazzfest»: Максом Гладецьким та Юрієм Шепетою. Майже до останнього не було відомо, чи зуміє на ювілей приїхати перший ведучий вінницьких джазових концертів Олексій Коган, але, за словами Ірини Френкель, він таки знайшов час відвідати фестиваль. Тобто, на сцені фактично зберуться усі, хто починав Дні джазової музики у Вінниці. До речі, приїдуть засновники фестивалю на особисте запрошення голови обласної держадміністрації Валерія Коровія.
24 вересня о 16-ій годині третій концерт фестивалю розпочнеться блискучим виступом «Fusion Corporation» (Грузія). До складу групи входить 15-річний вундеркінд – ударник Гіоргі Капанадзе.
Четвертий концерт фестивалю розпочнеться о 18-ій годині, тут буде презентовано дві програми музикантів з Литви та Італії. Литовці відомі своїми експериментами в джазовій музиці, що на фестивальному майданчику підтвердять музиканти з проекту «Infiltrators» (Литва). У другому відділенні італійське тріо на чолі з басистом і композитором Нікколо Фараччі представить свій останній альбом «It Came To Broadcast the Yucatan».
П'ятий концерт – це справжнє відкриття фестивалю, на якому виступлять відомі в світі, але поки ще мало знайомі для українського глядача музиканти Дерек Браун (США) та тріо Клеменса Орса (Німеччина-Швейцарія). Дерек – справжній новатор та інтернет-сенсація, який має свій унікальний стиль гри на саксофоні. Концерт розпочнеться о 21-ій годині.
25 вересня буде справжній парад зірок світового джазу. О 16-ій годині відбудеться прем'єрний виступ проекту Корпорація Джеффа Герра – джазового тріо з Люксембургу. Сьомий концерт фестивалю розпочинається о 18-ій годині виступом Вадима Неселовського – українець за походженням, якого називають «справжнім генієм імпровізації», «Шопеном на джазовому роялі». Після нього виступить дует «Brassology». Це – легендарний Аркадій Шилклопер з Німеччини та Джо Сесс із США.
До речі, саме через Аркадія Шилклопера фестиваль довелось перенести з третіх на четверті вихідні вересня, – розповіла генпродюсер дійства Ірина Френкель.
Ми п’ять років чекали на Аркадія у Вінниці, домовлялися, що він буде на цьогорічному ювілейному фестивалі ще у 2014 році. Його було запросити найважче, адже він грає до 250 концертів на рік, має довготривалі контракти в Європі та на інших континентах. Але заодно влаштували йому концерти ще в Одесі, Львові та Києві. – говорить Ірина Френкель.
За словами організаторів фестивалю, Аркадій Шилклопер у Вінниці не лише витупить на фестивалі, а й очолить журі Всеукраїнського конкурсу джазових виконавців, а вранці 23 вересня проведе майстер-клас для студентів училища культури і мистецтв. До речі, працюватиме з молоддю і американець Дерек Браун – він 25 вересня зустрінеться з вихованцями дитячої музичної школи №1.
Цього року на особисте запрошення міського голови Сергія Моргунова на фестивалі виступатимуть музиканти проекту «Holler my Dear» (Німеччина – Австрія). У ньому візьмуть участь досить відомі зірки – молоді виконавці Лауна Вінклер (вокал), Стефан Молчанський (труба) та інші. Вони виступатимуть 25 вересня о 21-ій годині. Тож, запрошуємо всіх вінничан і гостей нашої джазової столиці завітати на дні джазової музики і отримати масу позитивних емоцій і вражень, – каже виконувач обов’язків директора департаменту культури міської ради Максим Філанчук.
Дванадцять концертів – дванадцять жанрів
На запитання про жанрове розмаїття цьогорічного Вінницького джазового фестивалю організатори відповідають, що прийти варто на всі 12 концертів, це буде 12 різних джазових жанрів.
Є жанри, які хтось любить, хтось не любить, а хтось їх просто не знає. Я сам нарахував 129 жанрів джазу і збився, потім зрозумів, що полюбляю з них лише 5, інші – не сприймаю, але ж хтось їх сприймає, тому ми намагаємось максимально задовольнити всі смаки, – каже директор фестивалю Павло Третьяков.
За його словами, у жанрі «експерименту» виступають італійці, литовці, музиканти з Люксембургу. «Віртуозами» можна вважати грузинських джазменів, добротний зірковий класичний жанр представляють Аркадій Шилклопер, Дерек Браун та українець із США Вадим Неселовський.
Кому ж з різних причин не пощастить вживу насолодитись світовим джазом, зможуть подивитися кращі моменти фестивалю в ефірі телеканалу ВДТ. До того, за словами виконавчого директора регіональної дирекції НТКУ «Вінтера» Любові Коваленко, цього разу, з нагоди ювілею «Vinnytsia jazzfest», починаючи з 19 вересня, канал демонструватиме ретроспективу «золотих сторінок» фестивалю минулих років. Про трансляцію цих сюжетів домовлено також із ТРК «Вінниччина».
Із джазової сцени – у «вінницьку тусовку»
Ознаменується 20-й «Vinnytsia jazzfest» також конкурсом молодих джазових виконавців, фінал якого пройде у день відкриття фестивалю в обласній філармонії.
Джазовий фестиваль також народився у стінах філармонії, тепер ми будемо бачити тут народження нових «зірочок», – каже директор Вінницької обласної філармонії Анатолій Левицький.
Попередній відбір учасників фіналу провели 1-4 вересня, з 29 заявок, відібрали 10. Це – молоді виконавці зі Львова, Одеси, Запоріжжя, Дніпропетровської області, Києва, з Вінниці до фіналу потрапив лише один учасник.
Пильно слідкуватиме за учасниками конкурсу відомий вінницький продюсер, засновник і директор компанії «ВінницяКонцерт» Олег Збаращук. Цьогоріч він вперше приєднався до організаторів джазового фестивалю.
Маю надію, що Вінниця зможе поповнити свої таланти не тільки Бронюком, фестиваль зможе щороку давати нові імена, сподіваюсь, в Україні сформується «вінницька тусовка» – плеяда вінницьких ТОП-артистів, які будуть гастролювати і в Україні, і за її межами, – каже Олег Збаращук.
«Хто рано встає…»
Вартість квитків на цьогорічний ювілейний «Vinnytsia jazzfest» не перевищує 110 гривень на день (3 концерти), але, за словами директора фестивалю Павла Третьякова, організатори відпрацювали формулу так званого «динамічного ціноутворення»: чим раніше придбати квиток, тим дешевше він обійдеться.
Першою такою нашою акцією було 20 квитків на концерт за 20 гривень, вони розійшлися за перші 4 години. До 20-ї години 10-го вересня буде 20-відсоткова знижка на всі квитки стандартної ціни, тобто можна купити квиток на концерт за 30-50 гривень. О 20-й годині 10-го числа квитки подорожчають на 20% – в середньому на 10 гривень. За три дні до фестивалю ціна зросте ще на 20%. Впровадили ми також «мультиквиток» – на всі 12 концертів за спеціальною ціною: зараз – 350 гривень, з 10-го вересня буде 420 гривень, – розповів Павло Третьяков.
За словами організаторів, уже є три концерти-лідери, на які за тиждень може не вистачити квитків.
До слова, однією з локацій цьогорічного джазового фестивалю буде хол міської ради. Тут презентують книгу-альбом «Джазовий настрій Вінниці», а 20 вересня відкриють однойменну фотовиставку робіт офіційного фотографа фестивалю Максима Кушки та Олександра Зубка, який вже 12 років приїжджає знімати Дні джазової музики у Вінниці зі столиці. Просили організатори і вінничан – відвідувачів фестивалю поділитися своїми «джазовими» фотоемоціями. Кращі з них теж увійшли до книжки.
Загалом, кажуть організатори фестивалю, за 20 років на вінницькій сцені виступили музиканти з 39 країн, відвідали концерти майже 100 тисяч глядачів.