Громадська організація «Вінницька асоціація медиків» спільно з Вінницькою міською радою починає проект «Батьківство в радість. Допоможемо дітям-переселенцям». Психологи організації будуть працювати з дітьми, які приїхали зі сходу та походять із найбільш проблемних родин – сиротами, яких виховують опікуни, дітьми з неблагополучних родин, де траплялися випадки насильницької поведінки та нездорової агресії по відношенню до дитини.
Про це повідомили під час прес-конференції ініціатори проекту «Батьківство в радість. Допоможемо дітям переселенців», які отримали грант від міської ради.
Спеціалісти мають намір працювати із 45-ма родинами, які знаходяться у найбільш складних життєвих обставинах – де діти знаходяться на піклуванні батьків чи батьки позбавлені батьківських прав. Фахівці переконані, що в таких сім’ях після переїзду діти переживають подвійний стрес, який завдає нищівного удару їхній психіці та життю. Відтак, психологи будуть шукати підходів до усіх членів родини та допомагати у оздоровленні відносин у сім’ї.
«Родині визнати, що у неї є проблеми – це дуже складний процес. Особливо в родині визнати, що там є насильство дуже проблематично. Насильство – це така скрита штука, яку всі знають, сусіди знають, що жінку і дітей б’є батько, на роботі знають, але сама родина ніколи цього не визнає. Але якщо психолог може якось знайти спільну мову з родиною, може підійти не прямо, а розговорити родину, то потім родина може отримати таке консультування», – розповіла керівник проекту Тетяна Нікелсен.
Представники організації «Вінницька асоціація медиків» переклала з англійської мови та видала підручники, які вчать педагогів, соціальних працівників та представникам кримінальної міліції у справах дітей працювати з родинами та дітьми.
«Переселення є стресовою ситуацією, яка викликає ще більше підвищення рівня напруги уродині. Найбільше від цього страждає дитина, як найуразливіша ланка родини. Наслідками найчастіше є насильство в родині – психологічне, фізичне, сексуальне, розвиток адитивної, девіантної та кримінальної форм поведінки у дитини», – розповідає начальник служби у справах дітей Вінницької міської ради Людмила Шафранська.
Зараз у Вінниці проживають 1500 сімей, яких приїхали з Донецької та Луганської областей, а також з Криму. Вони перебувають на обліку та під контролем департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Якщо однокласник твоєї дитини переселенець
Напередодні навчального року соціальні працівники та психологи запрошують вінничан, діти яких будуть навчатися в школах з дітьми-переселенцями, допомагати у комунікації між однолітками в класах.
«Ми запрошуємо вінничан розмовляти зі своїми дітьми. Бо чим далі ми зустрічаємося, що немає комунікації теплої, взаємної між батьками і дітьми. Починаючи з довірливої розмови щодня, як сімейний ритуал, як традиція, підводити результати дня ввечері, або під кінець тижня, формуючи відчуття довіри і можливість приймати іншу людину, такі діти, коли будуть в класі чи в іншому середовищі, зможуть використовувати навички спілкування з різними дітьми та різними історіями», – розповідає психолог Поліна Рудич.
Батькам рекомендують розповідати дітям про причини складних обставин, у яких опинилися діти-переселенці. А також підказувати, що місцеві школярі, можуть розповісти дітям зі сходу про звичаї відпочинку та прогулянок, які є в класі, показати їм цікаві місця у Вінниці, гуляти з ними разом та запрошувати в гості у родини.
«Залежить, як відреагують батьки на переселенців. Якщо вони скажуть при дітях, що це якість там ДНР чи ЛНР, чи скажуть, що ці бідні люди, які сюди приїхали. Якщо батьки пожаліють, то і дитина пожаліє дитинку-переселенця, якщо висловлять агресію, то і дитина висловить агресію. На емоційному рівні що передадуть батьки своїм дітям, так діти будуть ставитися до дитинки-переселенця», – каже Тетяна Нікелсен.