Третій рік продовжується потік переселенців з окупованих територій Донецької і Луганської областей. Так, нині у Вінницькій області проживає 17998 переселених громадян. Таку інформацію оприлюднив на круглому столі «Адаптація переселенців в місцевих громадах: роль влади, медіа та громадських організацій в цьому процесі» заступник голови обласної Ради Олександр Качур.
– Вінниччина є одним з тих регіонів, баланс існує, – зазначила на початку зустрічі координатор проектів Вінницького прес-клубу, на базі якого проходив круглий стіл, Наталя Болховська. – Наприклад, у чотирьох ЗМІ Вінниці працюють фахівці – переселенці з Донецької та Луганської областей.
Статистика
З березня 2014 року по липень 2016 року до області приїхало 10391 сім’я (17998 осіб) переселених громадян, з них: 606 сімей (1360 осіб) з Криму та 9785 сімей (16638 осіб) з Луганської та Донецької областей. Станом на 20.07.2016 р в області проживає 7930 сімей (12447 осіб) переселених громадян, які офіційно зареєстровані в Єдиній базі переселених громадян, з них: 436 сімей (853 особи) з АР Крим та 7494 сімей (11594 осіб ) зі Сходу.
– У результаті проведеної роботи, створено Реєстр житлового фонду для безкоштовного проживання вимушених переселенців. Нині зареєстровано 7 об’єктів приватного сектору для 29 громадян, – повідомив Олександр Качур.
За його словами, усі внутрішньопереміщенні особи розселені в приватні будинки 27 районів та 6 міст області, в тому числі: 3 сім’ї (14 осіб) – в м. Вінниця, вул. Р.Скалецького,33: 42 сім’ї (133 особи) – в гуртожитку с. Нова Гребля, Калинівського району; 10 сімей (16 осіб) – в с. Заболотне, Крижопільського району; 8 сімей (11 осіб) – в готелі для тимчасового перебування спортсменів на час змагань м. Жмеринка (вул. Училищна, 9).
Соціальна підтримка
За отриманням соціальних виплат та пенсій звернулось 6966 особи, з яких 6778 особам проводяться виплати.13820 осіб (9695 сім’ї), отримали довідки тимчасово переселених громадян.
14377 сімей звернулися із заявами про призначення щомісячної адресної допомоги особам для покриття витрат на проживання. З них, 13748 сім’ям вказана допомога призначена та виплачена на суму 94,9 млн грн(з початку поточного року сума виплачених коштів становить 27,1 млн грн).
Психологічна адаптація
– До Вінниці приїхали з Криму люди іншої релігії, ми не розуміли, як вести з ними мову. Ми бачили що вони в кризі, особливо діти. І нашим психологам довелося вивчати Коран, щоб зрозуміти цих людей та зменшити їх кризовий стан. Спочатку у нас були запити на гуманітарну та психологічну допомогу, потім пішла потреба у працевлаштуванні. У 2014 році провели тренінги по розвиту самозайнятості та розвитку малого підприємництва і цей проект був настільки успішним, що ці програми почали запроваджуватись у інших містах України. І це гарний досвід адаптації внутрішньо переміщений осіб в нових місцях проживання, – каже голова ГО «Джерело надії» Алла Студілко.
Професор Донецького національного університету Володимир Кіпень зазначив, що не варто очікувати надуваги до переселенців на місцях, але має бути чітка програма державної політики.
– Вінниччина у діях органів місцевої влади більш дієва у стосунках з переселенцями, ніж чиновники в інших областях, – сказав Володимир Кіпень. – Наприклад, функціонування прозорих офісів знімає паперові проблеми переселенців. Внутрішньо переміщеним особам необхідно відходити від позиції прохача і переходити на проактивну позицію, і тут надзвичайно велика роль громадянського суспільства.
Довідка. У засіданні круглого столу, який був організований Інститутом демократії імені Пилипа Орлика (Київ) за підтримки Інтерньюз Європа через Інтерньюз Нетворк.
За інформацією: Вінницька обласна рада