Упродовж першого кварталу 2016 року, Вінницькою місцевою прокуратурою розглянуто 533 звернення громадян, вирішено по суті 342.
Значна кількість скарг, що надійшла до органів прокуратури, не належить до її компетенції, тому 185 звернень з числа розглянутих надіслано для вирішення до інших відомств; 18 звернень внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Разом з тим роз’яснюю, що згідно зі ст. 12 Закону України «Про звернення громадян» дія цього Закону не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений кримінальним процесуальним, цивільно-процесуальним, трудовим законодавством, законодавством про захист економічної конкуренції, законами України «Про судоустрій та статус суддів», «Про доступ до судових рішень», «Про засади запобігання та протидії корупції» та Кодексу адміністративного судочинства України.
213 звернень, вирішених працівниками прокуратури, стосувались питань досудового розслідування. Проте, за загальним правилом рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора під час досудового розслідування (статті 303-307 КПК України) оскаржуються до слідчого судді. До прокурора можна оскаржити постанову слідчого про закриття кримінального провадження (ст. 284 КПК України) та недотримання розумних строків слідчим , прокурором під час досудового розслідування (ст. 308 КПК України).
У зверненні обов’язково має бути вказано прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина та воно повинно містити дані, необхідні для прийняття обґрунтованого рішення. Звернення може подаватись особисто чи через уповноважену ним особу, за умови якщо ці повноваження оформлені відповідно до законодавства. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Протягом трьох місяців поточного року на особистому прийомі прийнято 244 звернень, 29 з яких – особисто керівником.
Керівництво та оперативні працівники Вінницької місцевої прокуратури здійснюють щоденний прийом громадян відповідно до розроблених графіків, а також за місцем роботи та проживання громадян (відвідано 2 сільські ради та 4 підприємтсва).
Особистий прийом громадян керівництвом Вінницької місцевої прокуратури здійснюється у наступні дні та години. У понеділок з 10 до 13 год. особистий прийом громадян здійснює перший заступник керівника Вінницької місцевої прокуратури Криворучко І.О., у вівторок з 10 до 13 год. – керівник Вінницької місцевої прокуратури Гуцол О.О. , у середу з 10 до 13 год. – заступник керівника Вінницької місцевої прокуратури – В.О. Панченко, у четвер з 10 до 13 год. – заступник керівника Вінницької місцевої прокуратури Карманчук Л.В.
Також протягом 2016 року до Вінницької місцевої прокуратури надійшло 4 запити на інформацію, з яких 3 розглянуто: по 1 – відмовлено у наданні інформації; на 1 – надано інформацію; на 1 – надано роз’яснення. 1 інформаційний запит надіслано іншому розпоряднику.
Звертаю увагу на те, що п. 33 ч. 5 Розділу 12 Закону України «Про прокуратуру », що вступив в силу 26.10.2014 статтю 29 Закону України «Про звернення громадян» виключено. Органи прокуратури наразі не здійснюють нагляд за дотриманням законодавства про звернення громадян.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про звернення громадян» контроль за дотриманням законодавства про звернення громадян відповідно до своїх повноважень здійснюють Верховна Рада України, народні депутати України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Уповноважений з прав людини Верховної Ради України,Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські, районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі комітети, депутати місцевих рад, а також міністерства, інші центральні органи виконавчої влади щодо підпорядкованих їм підприємств, установ та організацій.
Також прокуратура не проводить перевірки додержання законодавства щодо прозорості та відкритості інформації органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання та іншими розпорядниками інформації.
Правом на складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення права на інформацію та права на звернення), наділені уповноважені особи секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини або представники Уповноваженого ВРУ з прав людини.
Дар’я Батенко, прокурор Вінницької місцевої прокуратури