25 шедеврів Марії Примаченко експонують у Вінниці

Новини Вінниці

Виставка всесвітньо відомої української художниці, лауреата Національної премії ім. Т. Г.Шевченка Марії Примаченко відкрилася у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею. Має вона назву «Казковий світ». В експозиції представлено 25 живописних творів майстрині наївного малярства, створених переважно у 60-х роках.

– У 2004 році в краєзнавчому музеї експонувалися роботи майстрині. Тоді картини були надані з фондів українського музею декоративно-прикладного мистецтва. Але така масштабна виставка творів Марії Примаченко у Вінниці вперше. Показати їх у нашому місті  вдалося завдяки співпраці краєзнавчого музею із Дирекцією художніх виставок України, – розповіла директор краєзнавчого музею Катерина Висоцька.

Птахи і звірі Марії Примаченко великим експонувалися у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі. Її творами відомі світові митці Пабло Пікассо та Марк Шагал.

– Вони назвали майстриню великою українською жінкою. Хоча вона була дуже скромною людиною і мала непросту долю. З дитинства вона хворіла поліомієлітом, ому творчість допомагала і їй, і її родині відволікати увагу від недуги та переживати труднощі протягом усього життя. Яскраві барви у її малярстві вкотре це доводять. А її фантазії, втілені у картинах, не перестають подобатися дітям, – сказала під час відкриття експозиції завідувач сектором виставкової роботи краєзнавчого музею Тетяна Журунова.

Побачити роботи легендарної художниці наживо вінничани зможуть до 3 березня.

Також паралельно із малюнками Марії Примаченко розгорнулася виставка художньої кераміки Шевченківський лауреатів Михайла Китриша, Василя Омелянинка, скульптури Анастасії Бішик-Поливайко. Це фігурний посуд у вигляді стилізованих зображень тварин – левів, буйволів, баранів. Посуд оздоблений фактурним ліпним декором.

Довідка:  Марія Оксентіївна Примаченко (1908 — 1997) — українська народна художниця, представниця «народного примітиву» («наївного мистецтва»); лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, одна з найвідоміших українських художниць. Заслужений діяч мистецтв УРСР з 1970, народна художниця України.

У 1935 році талановиту дівчину помітила київська художниця Тетяна Флеру, коли збирала взірці для виставки народного мистецтва. 1936 року Марію Приймаченко запросили до експериментальних майстерень при Київському державному музеї. Роботи Марії Приймаченко відібрали на Українську республіканську виставку народного мистецтва, яка проходила в Києві.

Одразу після цього її малюнки були представлені на Всесоюзній виставці народного мистецтва у Москві, згодом у Ленінграді. А вже у 1937 році птахи і звірі Примаченко вражали навіть відвідувачів Першої міжнародної виставки у Парижі. На ній Приймаченко отримала золоту медаль.

У 1959 році вона стала членом Спілки художників. У 1970 р. одержала звання заслуженого діяча мистецтв УРСР. У 1998 Марії Приймаченко було присвоєно титул народної художниці.

Померла геніальна художниця 18 серпня 1997 року в Києві. Похована в с.Болотня. Марія Приймаченко намалювала понад 800 картин, 650 з них зберігається в Київському музеї українського народного декоративного мистецтва.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *