Сьогодні, 29 січня, у Верховній Раді зареєстровано законопроект «Щодо надання державою спеціального соціального статусу потерпілим від особливо тяжких злочинів та відшкодування за рахунок держави матеріальної та моральної шкоди вказаним особам, із обов’язковим відшкодуванням відшкодування державі засудженими понесених витрат».
Ініціював Законопроект народний депутат Олександр Домбровський. За словами парламентарія, проблема захисту прав людей, які постраждали від тяжких та особливо тяжких злочинів, давно потребує вирішення.
– У Вінниці жертви таких злочинів ще в 2002 році об’єдналися в громадську організацію «Батьки вбитих дітей», — розповідає Олександр Домбровський. – Представники організації свого часу пікетували Вінницьку ОДА та облраду, вимагаючи сприяння у розслідуванні кримінальних справ щодо злочинів проти їхніх дітей та суворого покарання винних. Вони зверталися до мене, коли я був головою облдержадміністрації, з проханням захистити їхні права. Як реально допомогти цим людям? – це було однією з найскладніших проблем. Впевнений, що така ситуація спостерігалася не тільки на Вінниччині… Тепер ми намагаємося врегулювати ці болючі питання на законодавчому рівні, розробивши Законопроект, який передбачає відшкодування за рахунок держави матеріальної та моральної шкоди потерпілим від тяжких та особливо тяжких злочинів, якщо засуджені не мають майна чи грошей для відшкодування. Крім того, Законом установлюється соціальні гарантії для потерпілих. Сподіваюся, що Законопроект буде підтримано народними депутатами у сесійній залі.
Народний депутат Григорій Заболотний (голова Вінницької облради у 2006-2010 роках) теж отримував звернення від представників ГО «Батьки вбитих дітей», тому став співавтором законопроекту:
– На Вінниччині представники організації «Батьки вбитих дітей» вже багато років піднімають такі питання: поновлення слідства по окремих випадках, доведення слідства до завершення чи відшкодування за рахунок держави матеріальної та моральної шкоди. Часом вдавалися до радикальних дій: приходили під офіси, блокували Вінницьку обладміністрацію, їздили до Києва. Ми З Олександром Домбровським зверталися до різних органів державної влади, в тому числі — до Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльної. Отримали таку відповідь: «Ви, як народні депутати України, маєте право законодавчої ініціативи. Тому готуйте законопроект, який врегулює дане питання та сприяйте його розгляду на пленарному засіданні, де депутати визначаться з його підтримкою. Ми з Олександром Домбровським та його командою провели величезну аналітичну роботу і підготовили законопроект, який тепер зареєстрований у Верховній Раді України. На мою думку, через декілька тижнів його можна буде винести в зал на розгляд. Це абсолютно справедливе рішення, адже необхідно реагувати на звернення громадян, тим більше, що це люди, у яких загинули діти, і вже багато років немає ніяких пояснень від влади щодо цих тяжких злочинів.
Довідка. Законопроект внесено вісьмома народними депутатами. У Пояснювальній записці до Законопроекту, зокрема йдеться:
«Законопроектом установлюється порядок надання державою спеціального соціального статусу особі, потерпілої від особливо тяжкого злочину, проведення щорічного моніторингу потерпілих від особливо тяжких злочинів в Україні, щорічне проведення Дня пам’яті загиблих від особливо тяжких злочинів в Україні, пільги особам, яким державою надано спеціальний соціальний статус особи, потерпілої від особливо тяжкого злочину, доплати до пенсії особам, яким державою надано спеціальний соціальний статус особи, потерпілої від особливо тяжкого злочину, а також установлюється порядок відшкодування за рахунок держави матеріальної та моральної шкоди, спричиненої особливо тяжким злочином».